Reklama

Rzecznik niesłuchany

Rzecznik niesłuchany

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Historie ludzi. Taki miało tytuł roczne sprawozdanie Rzecznika Praw Obywatelskich, które Adam Bodnar wygłosił w Sejmie.
M

Mówił o torturach stosowanych przez policję, inwestycjach uciążliwych dla sąsiedztwa, bezdomności, wsparciu niepełnosprawnych, sytuacji w domach opieki, rozliczeniach z przeszłością (m.in. o drugiej tzw. ustawie dezubekizacyjnej), prawie do sądu i kryzysie migracyjnym.

Rutynowe wystąpienie odbywało się w kontekście nowej kampanii zmierzającej do odwołania Bodnara. Tym razem jej inicjator, poseł narodowców Robert Winnicki, zarzuca rzecznikowi wykorzystanie funkcji „do prowadzenia ideologicznej krucjaty w myśl idei marksizmu kulturowego”. Jaki to „marksizm” – każdy mógł się przekonać słuchając wystąpienia. Pełne było uwag o interwencjach w konkretnych sytuacjach (które Bodnar rozpoznaje w trakcie systematycznych objazdów po kraju), zawsze podbudowanych refleksją nad fundamentalnymi niedomogami Polaków jako wspólnoty obywatelskiej. W dwuletniej pracy obecny rzecznik kładł nacisk na działania lokalne, traktujące poszanowanie godności i podstawowych praw jako budulec prawdziwego obywatelstwa.

Niestety niewielu posłów, zarówno PiS, jak i opozycji, uznało za stosowne, by się o tym przekonać: wystąpienie Bodnara kończyło porządek piątkowych obrad, więc na sali pozostało zaledwie kilku parlamentarzystów. Wcześniej, gdy przyjmowano przez aklamację uchwałę na cześć Narodowych Sił Zbrojnych, ławy były pełne. Ten kontrast świadczy, jakiego rodzaju krucjata na naszych oczach się odbywa. A prawo do weekendu okazało się na razie jedynym skutecznym fundamentem narodowej zgody. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]