Reklama

Rzecz o Polsce

Rzecz o Polsce

24.06.2014
Czyta się kilka minut
Pisany przez kilkanaście lat, w czasie pracy na prestiżowych placówkach dyplomatycznych, późny debiut literacki dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.
D

Dygresyjna powieść chłopska? Baśń dla dorosłych? Fabularyzowany esej? Rzecz o polskości? Powieść łotrzykowska? Pornografia z górnej półki? Wszystko razem.
Świat przedstawiony: wieś Piórkowo, gdzieś między Częstochową a Radomiem. Czas: II wojna, ale narracja sięga też kilka pokoleń wstecz i kilka lat do przodu. Bohaterowie: Smyczek, chłopski Casanova i zabijaka, Wanda, rozwiązła żona piekarza, ksiądz Morga, Żyd Haham, dziedzic Radecki, właściciel zakładu pogrzebowego Kazimierz… Oś fabuły: dzieje miejscowej partyzantki. Ale to partyzantka nieheroiczna, groteskowa. Taka, w której nikt nie chce brać udziału, a kiedy już udaje się uformować jej dwa oddziały, walczą między sobą.
Krytycy szczególną uwagę zwracali na sceny erotyczne. Z pewnością pomysłowe. Przechodzące od dosłowności: „Nasienie tryska wprost na ścianę szopy z odgłosem i mocą splunięcia”, do wyszukanych metafor: „Każdy chłopak wie, jak ważne w tej arii są wariacje metrum, koloratury uścisku, modulacje i tempa, gdy układają się w koncertową całość, od długich jak recytatywy, nieśpiesznie czułych pasaży na początku, do furiackiego tremolo w finale, kiedy omdlewająca ręka pod niewygodnym kątem odmierza spazmy jak metronom chory na epilepsję”. Czy może odwrotnie.

Paweł Potoroczyn, „Ludzka rzecz”, W.A.B., Warszawa 2013

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]