Reklama

Ryzyko rozmowy

Ryzyko rozmowy

10.04.2007
Czyta się kilka minut
Wyrażenie "Trup w szafie oznacza problem, którego nie chce się bądź nie potrafi się rozwiązać i który, mimo prób ignorowania go, bez przerwy o sobie przypomina. Tak jak sandomierski "trup w szafie - przedstawienia mordu rytualnego w dwóch tamtejszych świątyniach.
T

Tytuł najnowszego filmu Artura Żmijewskiego, "Polak w szafie", zawiera kilka istotnych znaczeń. W warstwie "narracyjnej" odwołuje się do jednej z opowieści, których jesienią 2005 r. wysłuchali w Sandomierzu studenci Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych oraz kierunku antropologicznego Collegium Civitas.

W ramach badań terenowych prowadzonych pod kierunkiem prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, młodzi ludzie próbowali pytać mieszkańców o osiemnastowieczne obrazy Karola de Prevota, znajdujące się w miejscowej katedrze i w kościele św. Pawła - te same, których usunięcia, jako niegodnych przestrzeni chrześcijańskiej, domagał się przed śmiercią ks. Stanisław Musiał. Nierzadko słyszeli w odpowiedzi bliżej niesprecyzowane opowieści rodzinne ("ktoś", "kiedyś"...), w których powracał motyw krwi chrześcijańskiej, niezbędnej jakoby Żydom do produkcji macy na święto Pesach....

6475

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]