Ryzyko rozmowy
Ryzyko rozmowy
Tytuł najnowszego filmu Artura Żmijewskiego, "Polak w szafie", zawiera kilka istotnych znaczeń. W warstwie "narracyjnej" odwołuje się do jednej z opowieści, których jesienią 2005 r. wysłuchali w Sandomierzu studenci Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych oraz kierunku antropologicznego Collegium Civitas.
W ramach badań terenowych prowadzonych pod kierunkiem prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, młodzi ludzie próbowali pytać mieszkańców o osiemnastowieczne obrazy Karola de Prevota, znajdujące się w miejscowej katedrze i w kościele św. Pawła - te same, których usunięcia, jako niegodnych przestrzeni chrześcijańskiej, domagał się przed śmiercią ks. Stanisław Musiał. Nierzadko słyszeli w odpowiedzi bliżej niesprecyzowane opowieści rodzinne ("ktoś", "kiedyś"...), w których powracał motyw krwi chrześcijańskiej, niezbędnej jakoby Żydom do produkcji macy na święto Pesach....
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]