Reklama

Rytualnie

Rytualnie

20.04.2021
Czyta się kilka minut
Tu i ówdzie powiada się, że czasy tradycyjnie pojmowanej demokracji już się zakończyły, i że lud woli być chwyconym za tzw. mordę.
P

Po pierwsze: używamy tego kapitalnego określenia, oddaje ono bowiem sens, smak i piękno mowy ojczystej. Pielęgnowanie tych walorów jest przecież naszą misją i psim obowiązkiem. Po drugie: ruszamy ten temat, bo jest on nieustannie świeży, choć wciąż wydaje się nam, że omawiający błąkają się jednak w egipskich labiryntach pozbawionych oświetlenia. Oczywiście, można sobie cokolwiek twórczo pomniemać na temat upadku demokracji, dajmy na to, w Anglii, we Francji bądź w Niemczech. To znaczy wszędzie tam, gdzie jej obecność nie budzi niczyjej wątpliwości poza specyficznymi tam kręgami specyficznych osobników o specyficznej umysłowości.

Ktoś tu teraz ze łzami w oczach powie, że sugerowanie braku prawdziwie europejskiej demokracji w Polsce to klasyczna dla naszej formacji skłonność do pomniejszania naszej tzw. „drogi ku…”, że w odwiecznym przyklęku traktujemy Zachód i jego idee jako...

3419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Tylko targnąć sie na line...Nawet nie ma dokad zwiac, bo wszedzie zaraza

Po raz n-ty strzelacie sobie sami w kolano. Czytam pod artykułem, że jest bezpłatny (czyli - jak rozumiem - dostępny bez opłat). A obok dostaję informację, że mój limit miesięczny zmniejszył się właśnie o ten imiennie tekst. Dawanie i odbieranie to gówniarski sposób postępowania.

Gdyby nie bylo limitu, to mozna byloby czytac do woli, wszystko. Prenumerata „Polityki“ (cyfrowa) kosztuje dwa razy wiecej i nie ma limitu, bo nie ma bezplatnych artykulow. Cieszmy sie, ze jeszcze jest Tygodnok

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]