Reklama

Rutyna

Rutyna

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Rutyna się źle kojarzy. A niesłusznie, zresztą podobnie niesłusznie jak banał. Albowiem i rutyna, i banał stanowią nie tyle przeważającą, ile wręcz ogromną część naszego życia. Banały powtarzamy codziennie, a bez rutyny nie potrafilibyśmy żyć. Rutyna na wiele sposobów czyni nasze życie łatwiejszym, a co najmniej jest nam pomocna.
C

Czynności rutynowe, poczynając od rannego ubierania się, aż po wieczorne rozbieranie, to większość czynności, jakie wykonujemy. Gdybyśmy musieli się nad nimi zastanawiać, trwałyby nieporównanie dłużej, a poza tym moglibyśmy dostrzec, że wiele z nich nie ma sensu. Bo jaki jest sens ubierania się? Codziennego ubierania się, a nie strojenia na szykowny wieczór? W zasadzie nie ma żadnego, gdyby nie obyczaj. Rutyna jest więc bliską krewną obyczaju, a nawet treningu, który nakazuje nam mówienie "dzień dobry" czy też - od pewnego czasu - "miłego dnia". Człowiek, który kwestionowałby sens działalności rutynowych, byłby w najlepszym przypadku oryginałem, a w gorszym dziwakiem balansującym na granicy wariactwa.

Rutyna również pomaga nam przetrwać mimo istnienia innych ludzi. Wprawdzie trzeba się zgodzić z Jean--Paulem Sartre'em, że "piekło to inni", ale poczucie...

3839

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]