Reklama

Rocznica wielka, rocznica trudna

Rocznica wielka, rocznica trudna

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Włochy, jakie znamy, narodziły się 17 marca 1861 r., gdy pierwszy włoski parlament ogłosił Wiktora Emanuela II królem zjednoczonego państwa. Wtedy Włosi płacili za jedność krwią. Dziś wielu z nich uważa, że zjednoczenie nie było korzystne.
Turyn, marzec 2011 / fot. Wojciech Styliński
Z

Zielony, biały i czerwony - barwy włoskiej flagi - w Turynie już od miesięcy widać na każdym kroku. W otaczających główne ulice arkadach, które w zimie chronią przed częstym tu deszczem, a w lecie przed niemiłosiernym słońcem, wiszą wielkie portrety wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że 150 lat temu włoskie królestwa, księstwa i miasta połączyły się w jedno państwo. "Risorgimento", czyli odrodzenie Włoch, nie było bowiem dziełem wyłącznie "wielkiej czwórki": króla Wiktora Emanuela, polityka Cavoura, bojownika Garibaldiego i myśliciela Mazziniego. Nie byłoby możliwe, gdyby nie wieloletnie starania wielu ludzi, którzy sprawę narodową wspierali wiedzą, czynem, pieniędzmi i zabiegami w świecie.

Turyn, czyli kolebka

Turyn jak żadne inne włoskie miasto ma powody, by czcić 150-lecie zjednoczenia kraju. Dokonało się...

11730

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]