Reklama

Pasja Chrystusa, pasja człowieka

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Wystawianie Całunu to wydarzenie wielkie i rzadkie: przez ostatnich sto lat miało miejsce tylko pięć razy. Dlatego gdy za kilka dni Całun zostanie ponownie udostępniony, Turyn spodziewa się dwóch milionów pielgrzymów.
Jesienią 2009 r. włoska historyk Barbara Frale poinformowała o odkryciu na Całunie napisu – świadectwa zgonu – po łacinie, aramejsku i grecku / fot. PIERRE PERRIN/ZOKO/SYGMA/CORBIS
T

Turyńskie Duomo - czyli katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela - od połowy stycznia zamknęła podwoje. Nie odprawia się nabożeństw, nie mają wstępu turyści. Przed wejściem wśród desek i rur kręcą się robotnicy. Paru karabinierów w panterkach i zabawnych kapelusikach stoi na straży.

Nawet czas Wielkiej Nocy nic nie zmieni. Drzwi Duomo otworzą się dopiero w sobotę 10 kwietnia. Rano odprawiona zostanie msza - a potem próg katedry przekroczą pierwsi z dwóch milionów spodziewanych pielgrzymów. Przyjdą, by osobiście przeżyć spotkanie z Całunem Turyńskim, najsłynniejszą relikwią chrześcijaństwa.

Czy Całun, na którym odbity jest zarys ciała mężczyzny - wysokiego, szczupłego, z długimi włosami i brodą - wraz ze śladami doznanych ran, jest rzeczywiście tym płótnem, w które przed złożeniem do grobu zawinięto ciało Jezusa? Tej kwestii Kościół katolicki...

13607

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]