Reklama

Rewolucja czy kontrrewolucja

05.09.2004
Czyta się kilka minut
W najbliższych dniach wejdą w życie przepisy, które w założeniu autorów mają wzmocnić pozycję obywateli wobec władzy państwowej i wymóc ich większą aktywność w sporach cywilnych. Niektórzy prawnicy obawiają się jednak, że przynajmniej niektóre z nich mogą mieć także negatywne skutki.
O

Od 1 września obowiązywać zacznie nowelizacja kodeksu cywilnego, wedle której państwo ma odpowiadać za wszelkie działania władcze organów władzy publicznej (na szczeblu państwowym i samorządowym), które okazały się bezprawne i wyrządziły szkodę obywatelom. Dotyczy to tak władzy wykonawczej, jak sądowniczej - a więc czynności funkcjonariuszy państwowych (np. policji, służb specjalnych), decyzji administracyjnych oraz orzeczeń sądowych (przewiduje się wprowadzenie specjalnego trybu, służącego ustalaniu ich ewentualnej niezgodności z prawem). Więcej: Skarb Państwa może odpowiadać nawet za wydanie aktów prawnych, które Trybunał Konstytucyjny albo Naczelny Sąd Administracyjny uznają za sprzeczne z konstytucją, umową międzynarodową czy inną ustawą. Odpowiedzialność będzie też obejmować czynności zlecone przez jednostki państwowe bądź samorządowe podmiotom prywatnym. Co ważne:...

9520

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]