Reklama

Referendum wiążące, ale nieważne

Referendum wiążące, ale nieważne

03.10.2016
Czyta się kilka minut
Referendum dotyczyło zgody obywateli na obowiązkowy mechanizm relokacji imigrantów. W nocy z niedzieli na poniedziałek Narodowe Biuro Wyborcze podało wyniki z 99,98 proc. okręgów: frekwencja 43,91 proc., głosów przeciw kwotom – 98,32 proc.
Referendum na Węgrzech, Budapeszt, 02.10.2016 r. / Fot. Vadim Ghirda/AP/FOTOLINK/EASTNEWS
W

W referendum, które odbyło się w minioną niedzielę, Węgrom zadano pytanie: „Czy chce Pan/Pani, by UE mogła zarządzać także bez zgody parlamentu obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?”. O ile pewne było, że wygrają przeciwnicy tzw. kwot, o tyle otwarta była sprawa frekwencji. Aby referendum było ważne, zagłosować musiała co najmniej połowa wyborców. W nocy z niedzieli na poniedziałek Narodowe Biuro Wyborcze podało wyniki z 99,98 proc. okręgów: frekwencja 43,91 proc., głosów przeciw kwotom – 98,32 proc. Oficjalne wyniki poznamy wkrótce, ale już widać, że frekwencja nie przekroczy progu ważności. Gdy w niedzielę stało się to jasne, premier Viktor Orbán poinformował dziennikarzy, że i tak przeprowadzi zmiany w prawie, bo najważniejsze, że więcej Węgrów opowiedziało się przeciw kwotom, niż je poparło. 

O ile rząd namawiał do głosu na „nie”, o tyle opozycja polecała absencję bądź głos „za”. Próżno jednak szukać wspólnego stanowiska opozycji, każda z partii prowadziła kampanię na własną rękę. W najbardziej nieoczywistym położeniu był skrajnie prawicowy Jobbik, który swym wyborcom zalecał udział w referendum, ale podważał jego zasadność, twierdząc, że lepsza byłaby sama zmiana konstytucji uniemożliwiająca relokację. Na tym tle wyróżniała się Partia Pieska o Dwóch Ogonkach (MKKP), formacja anarchistyczno-happeningowa: z własnych środków sfinansowała kampanię, która miała w żartobliwy sposób dezawuować tę prowadzoną przez rząd. Na ulicach zaroiło się od plakatów kwitujących całą sprawę tak: głupie pytanie, głupia odpowiedź. MKKP proponowało udział w głosowaniu, ale oddanie nieważnego głosu. Odsetek nieważnych głosów jest najwyższy w historii siedmiu referendów, jakie odbyły się nad Dunajem po 1989 r. 

Co dalej? Wkrótce Orbán przedłoży Zgromadzeniu Narodowemu propozycję zmian w konstytucji. Aby je przegłosować, potrzebuje większości dwóch trzecich, którą zbudować może tylko z partią Jobbik. Rząd wykona wolę wyborców, mówił w niedzielę wieczorem premier. Postępuje zatem tak, jakby referendum było ważne. I takiej strategii podporządkowane będą najbliższe wydarzenia w Budapeszcie. © 

DOMINIK HÉJJ jest redaktorem portalu kropka.hu, poświęconego węgierskiej polityce.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]