Reklama

Realna wojna na cichym froncie

Realna wojna na cichym froncie

01.02.2004
Czyta się kilka minut
Trwająca po 11 września 2001 r. intensywna wojna z terroryzmem oznacza nie tylko wzrost znaczenia tajnych służb, ale wymusza powrót do tradycyjnych metod ich pracy: z ludźmi. Tym bardziej warunkiem posiadania dobrego wywiadu staje się stabilność. Czy warunek ten może spełniać dzisiaj polski wywiad?.
Podczas wojny z reżimem talibów amerykańscy agenci, wspomagający opozycyjny Sojusz Północny i plemiona pasztuńskie (na zdjęciu w listopadzie 2001 r.) poruszali się po Afganistanie konno i w tubylczych ubraniach.
W

Większość piszących na temat służb specjalnych, a zwłaszcza wywiadu, chciałaby ulepszać ich organizację, podporządkowanie, zakres działania itd. Mało kto dostrzega, że istotą problemu jest ulepszanie poziomu pracy wywiadu i jakości jego “produktu". Aby spełniać swe zadania i uzasadniać ponoszone nakłady, wywiad (jak każda firma) winien być profesjonalnie kierowany i złożony z profesjonalistów.

Skuteczność wywiadu mierzy się jakością zdobywanych informacji oraz operacji, które na ich bazie może przeprowadzić. Wywiad pozyskuje informacje tajne, które inne służby specjalne, organizacje, firmy, osoby itp. starają się chronić przed ujawnieniem. Nie zajmuje się zbieraniem informacji jawnych czy ogólnie dostępnych (tzw. białym wywiadem); skuteczniej takie dane zbiorą agencje prasowe. Szczególnie chronione informacje pozyskuje się na różne sposoby. Może to być...

8043

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]