Reklama

Ładowanie...

Ratunku, punkty atakują!

02.03.2015
Czyta się kilka minut
W szkołach zyskuje popularność horrendalny pomysł: przyznawania punktów za zachowanie.
Fot. CORBIS
P

Psychologowie w dwóch zespołach przedszkolnych ofiarowali dzieciom materiały plastyczne i pozwolili cieszyć się do woli twórczymi możliwościami. W jednej z grup pożegnali się po wszystkim grzecznie i poszli, w drugiej wręczyli dzieciom medale. Po pewnym czasie wrócili do tych samych maluchów, znów z furą kredek i farb. Dzieci z pierwszej grupy z miejsca raźno wzięły się do roboty, te z drugiej zapytały: a będą medale? Kiedy badacze oświadczyli, że tym razem nie będzie, dzieci odmówiły malowania.

Nic bez nagrody

To jeden z bardziej znanych eksperymentów w dziedzinie psychologii motywacji. Pokazuje, jak mają się do siebie motywacja wewnętrzna (robię coś, bo mnie to bawi albo chcę poprawić swoje kompetencje) i motywacja zewnętrzna (robię coś dla nagrody). Otóż silna motywacja zewnętrzna podminowuje motywację wewnętrzną, osłabia ją, a wreszcie unicestwia...

7274

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]