Reklama

Ładowanie...

Rasizm zamaskowany, rasizm urojony

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Samuel Huntington, autor słynnego Zderzenia cywilizacji, prorokuje kolejną katastrofę: w najnowszej książce, Kim jesteśmy?, przewiduje terytorialny rozpad USA. Tym razem przyczyną secesji ma być masowa imigracja z Meksyku. Tezę Huntingtona meksykańscy politycy i intelektualiści z furią nazwali manifestem amerykańskiego rasizmu.
W

Wolność słowa w Meksyku nie ma dziś granic, a przyniósł ją upadek reżimu Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej w 2000 r. Wcześniej - jak dowcipkowali Meksykanie - “prezydent, wojsko i Matka Boska z Guadalupe" to były tematy tabu. Dziś władzę obrzuca się obelgami, armię oskarża o bestialstwa w wojnie z lewacką guerrillą w latach 70., a powątpiewanie w maryjne objawienia nie robi już wrażenia. Jest jednak jeden temat, którego wciąż nie porusza się chętnie: meksykańskich emigrantów w USA. Dowodzi tego histeryczna reakcja na książkę Huntingtona i jego artykuł, streszczający tezy książki, a opublikowany przez prestiżowy dwumiesięcznik “Foreign Policy".

"Meksykanizacja USA"

Licząca 3 tys. km granica Meksyku z USA to jedyna bezpośrednia granica Trzeciego i Pierwszego Świata. Różnica dochodów państw ze sobą sąsiadujących pcha miliony...

9754

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]