Reklama

Rasizm zamaskowany, rasizm urojony

Rasizm zamaskowany, rasizm urojony

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Samuel Huntington, autor słynnego Zderzenia cywilizacji, prorokuje kolejną katastrofę: w najnowszej książce, Kim jesteśmy?, przewiduje terytorialny rozpad USA. Tym razem przyczyną secesji ma być masowa imigracja z Meksyku. Tezę Huntingtona meksykańscy politycy i intelektualiści z furią nazwali manifestem amerykańskiego rasizmu.
W

Wolność słowa w Meksyku nie ma dziś granic, a przyniósł ją upadek reżimu Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej w 2000 r. Wcześniej - jak dowcipkowali Meksykanie - “prezydent, wojsko i Matka Boska z Guadalupe" to były tematy tabu. Dziś władzę obrzuca się obelgami, armię oskarża o bestialstwa w wojnie z lewacką guerrillą w latach 70., a powątpiewanie w maryjne objawienia nie robi już wrażenia. Jest jednak jeden temat, którego wciąż nie porusza się chętnie: meksykańskich emigrantów w USA. Dowodzi tego histeryczna reakcja na książkę Huntingtona i jego artykuł, streszczający tezy książki, a opublikowany przez prestiżowy dwumiesięcznik “Foreign Policy".

"Meksykanizacja USA"

Licząca 3 tys. km granica Meksyku z USA to jedyna bezpośrednia granica Trzeciego i Pierwszego Świata. Różnica dochodów państw ze sobą sąsiadujących pcha miliony...

9754

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]