Reklama

RAŚ: pomysł na Polskę

RAŚ: pomysł na Polskę

31.10.2017
Czyta się kilka minut
„Autonomia jest wspaniała! Śląsk jest syty! Polska cała!” – to jedno z haseł wznoszonych przez zwolenników śląskiej autonomii w czasie manifestacji w Katowicach.
MACIEJ JARZĘBIŃSKI / FORUM
D

Demonstracja odbywa się od 10 lat w okolicy 15 lipca (na zdjęciu poniżej w 2013 r). Data nie jest przypadkowa, bo to właśnie 15 lipca 1920 r. polski Sejm nadał szeroką autonomię województwu śląskiemu. Skandowane w czasie przemarszu przez centrum Katowic hasło oddaje sposób myślenia jej zwolenników: to ma być silny Śląsk, ale taki, który leży w granicach Polski, o żadnym odrywaniu nie ma mowy. Chodzi o dosłownie rozumianą samo-rządność, a nie separatyzm.

Ma to więc być autonomia z regionalnym parlamentem i rządem oraz własnym skarbem, do którego wpływają lokalne podatki – tylko część z nich ma być odprowadzana do Warszawy. Zwolennicy tej koncepcji popierają ewentualne podobne dążenia mieszkańców innych części Polski – to stąd m.in. bierze się określenie „Polska regionów”.

Ruch Autonomii Śląska powstał w 1990 r., a już rok później miał w Sejmie dwóch przedstawicieli. To...

1968

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ani słowa o groźnej i ponurej stronie już do dawna nie zakamuflowanej opcji niemieckiej.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]