Reklama

Raport z oblężonego auta

Raport z oblężonego auta

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Zniewolenie, degeneracja kapitalizmu. W filmach Davida Cronenberga ten motyw powraca obsesyjnie. Ale wina nie leży tylko w cywilizacyjnych przemianach czy w chorym ustroju ekonomicznym.
T

Trudno o film, który trafniej oddawałby niepewną i wielce neurotyczną osobowość naszych czasów. Tytułowe Cosmopolis to Nowy Jork nie tyle w kategoriach geograficznych czy politycznych, ale symboliczne centrum świata zmierzającego ku zagładzie – cywilizacyjnej, ekonomicznej, totalnej. U Cronenberga Nowy Jork to nie miejsce, lecz stan umysłu, który z okupowanej Wall Street rozlał się na ulice innych miast naszego globu. Po 11 września 2001 r. mówiło się, że teraz wszyscy jesteśmy nowojorczykami. Po upadku banku Lehman Brothers poczuliśmy to jeszcze wyraźniej, nierzadko na własnej skórze. Jednakże „Cosmopolis” to coś znacznie więcej niż rzecz o upadku kapitalizmu.

ZA SZYBĄ

W filmie Cronenberga współczesny Manhattan wydaje się zaledwie umowną dekoracją globalnego spektaklu. Widzimy go zresztą niewyraźnie, zza przyciemnianych szyb limuzyny, którą sunie przez...

8750

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]