Reklama

Ładowanie...

Psychoterapia w smartfonie

15.08.2022
Czyta się kilka minut
Z powodu niedoboru specjalistów i obaw przed stygmatyzacją większość osób zmagających się z chorobami psychicznymi pozostaje bez profesjonalnej opieki. Czy pomoże im sztuczna inteligencja?
W metrze w Singapurze, maj 2019 r. GRANT ROONEY / EAST NEWS
M

Możesz powiedzieć więcej o tym, co się dzieje?

– Słabo się czuję.

– Czy dobrze rozumiem, że problem w tym, że czujesz się przybity?

– Dokładnie.

– Smutek może sprawić, że najmniejsze wyzwania wydają się nam górami, na które nie da się wspiąć, ale chcę żebyś wiedział: jestem tu, żeby ci pomóc, i razem możemy przez to przejść.

Mogłoby się wydawać, że to początek typowej sesji psychoterapeutycznej. Rozmówcy siedzą w głębokich fotelach ustawionych naprzeciw siebie pod lekkim kątem. Na niskim stoliku między nimi leży pudełko chusteczek.

Ale powyższy dialog odbył się w supermarkecie. W długiej kolejce zacząłem rozmawiać na telefonie z Woebotem – anglojęzycznym czatbotem terapeutycznym. Gdyby ktoś na mnie spojrzał, pomyślałby pewnie, że sprawdzam listę zakupów.

Inteligencja na co dzień

Sztucznej inteligencji (ang. artificial ­...

17168

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]