Reklama

Psycholog i powołanie

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Traktowanie badań psychologicznych jako jednego z kryteriów przyjęcia do seminarium nie jest nieetyczne. Każda społeczność ma prawo określić warunki przynależności do siebie.
K

Kilkanaście lat pracuję jako wychowawca w jednym z polskich seminariów diecezjalnych. Jestem terapeutą, absolwentem Studium Psychoterapii przy Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich. Prowadzę też terapię księży, zakonników i sióstr zakonnych. Podzielę się moimi spostrzeżeniami, mając wgląd w te dwa punkty widzenia. Psychologia i psychoterapia są użyteczne w diagnozowaniu i leczeniu wszelkiego rodzaju zaburzeń w sferze psychicznej, ale też w pracy nad rozwojem osobistym. Placet Kongregacji Wychowania Katolickiego na wykorzystywanie nauk psychologicznych w formacji kandydatów do kapłaństwa potwierdza, że Kościół to dostrzega. Dyskusja dotyczy pytania: jak korzystać z tych narzędzi? W Polsce brak jasnych kryteriów i większość z nas porusza się po omacku. Kryteria chroniące przed nadużyciami są na pewno potrzebne - obecnie to etyka zawodowa i sumienie terapeuty. Ale powinna...

8540

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]