Reklama

Psycholog i powołanie

Psycholog i powołanie

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Traktowanie badań psychologicznych jako jednego z kryteriów przyjęcia do seminarium nie jest nieetyczne. Każda społeczność ma prawo określić warunki przynależności do siebie.
K

Kilkanaście lat pracuję jako wychowawca w jednym z polskich seminariów diecezjalnych. Jestem terapeutą, absolwentem Studium Psychoterapii przy Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich. Prowadzę też terapię księży, zakonników i sióstr zakonnych. Podzielę się moimi spostrzeżeniami, mając wgląd w te dwa punkty widzenia. Psychologia i psychoterapia są użyteczne w diagnozowaniu i leczeniu wszelkiego rodzaju zaburzeń w sferze psychicznej, ale też w pracy nad rozwojem osobistym. Placet Kongregacji Wychowania Katolickiego na wykorzystywanie nauk psychologicznych w formacji kandydatów do kapłaństwa potwierdza, że Kościół to dostrzega. Dyskusja dotyczy pytania: jak korzystać z tych narzędzi? W Polsce brak jasnych kryteriów i większość z nas porusza się po omacku. Kryteria chroniące przed nadużyciami są na pewno potrzebne - obecnie to etyka zawodowa i sumienie terapeuty. Ale powinna...

8540

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]