Reklama

Kleryk na kozetce, rektor pod kozetką

Kleryk na kozetce, rektor pod kozetką

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Wbrew deklaracjom wychowawców rola psychologii w weryfikacji powołania jest bardzo duża i kontrowersyjna.
Jezioro Galilejskie / fot. Moshe Shai, Corbis
P

Po lekturze artykułu Macieja Müllera "Kleryk na kozetce" ("TP" nr 45/2008) o dokumencie Kongregacji Wychowania Katolickiego dotyczącego wykorzystywania nauk psychologicznych w formacji kandydatów do kapłaństwa, chciałbym  przedstawić refleksje praktyka.

"Czy zgadza się ksiądz na badanie psychologiczne polegające na rozmowie, przeprowadzeniu testów i wystawieniu pisemnej opinii?" - to pytanie pada przed rozmową kleryka z psychologiem.  99 proc. odpowiada: "Jeśli się nie zgodzę, to mnie wyrzucą". Zapytałem przełożonych, co jeśli kleryk faktycznie odmówi. Usłyszałem: "Nie ma takiej możliwości".

Zaufanie i lęk

Podjęcie badania w takiej sytuacji jest niezgodne z etyką zawodową. Brakuje podstawowego warunku: dobrowolnej zgody badanego. I nie przekonuje mnie argument, że skoro mężczyźni ci dobrowolnie wstąpili do...

9178

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]