Reklama

Psalm Matki Ziemi

Psalm Matki Ziemi

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Tamtej niedzieli muszę zdecydować – czy pojechać z moimi gospodarzami na nabożeństwo do zboru, czy z Anką i jej gospodarzami na Pow-Wow.
B

Barb, John i dzieci liczą, że wybiorę zbór; po nabożeństwie będzie spotkanie parafian, dziewczynki założą odświętne, kremowe sukienki. „Będziemy śpiewać psalmy”, mówi młodsza z nich, ta, która zawsze się do mnie uśmiecha. Jak mam jej powiedzieć, że gdzieś do dwunastego roku życia byłem Indianinem? A poza tym w salonie moich gospodarzy cytat z psalmu wisi pomiędzy porożami jeleni i saren zastrzelonych przez pana domu. Wybieram Pow-Wow.
Jechać musimy do Południowej Dakoty, jakieś trzy i pół godziny w jedną stronę. Pow-Wow odbywa się na małym stadionie-ujeżdżalni; obszerne koło, wysypane piaskiem i słomą, otaczają ocienione trybuny. Od razu widać, że takich jak my, białych turystów, jest niewielu. To prawdziwe indiańskie święto, spotkanie rodzin, klanów i plemion. Nie patrzą na nas bokiem, ale też niespecjalnie się nami interesują. Kiedy robimy zdjęcia, nie pozują; jedynie dzieci...

4153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]