Reklama

Przyszła wojna w Europie

Przyszła wojna w Europie

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Historia umieściła nas w sąsiedztwie obszarów potencjalnie zapalnych. Nie chodzi mi jednak o straszenie rosyjską agresją, ale o świadomość niestabilności, jaką promieniuje nasz wielki sąsiad.
D

Dziewięć lat temu Bartłomiej Sienkiewicz wywołał burzliwą debatę swoją "Pochwałą minimalizmu" ("TP" nr 52-53/2000). Tekst dotyczył polskiej polityki wschodniej. Dyskutanci byli tak podnieceni, że większość z nich nie zauważyła nawet składnika prowokacji zawartego w tytule. Sienkiewicz wcale nie był minimalistą, jeśli chodzi o nasze cele. Wykazywał tylko, że posiadane środki nie pozwalają na ich samodzielną realizację, więc lepiej mniej trąbić, a więcej myśleć.

Artykuł "Wojna w Europie (czas przyszły)" ( "TP" nr 32/2009 ) ma taką samą zaletę: zmusza do zastanowienia. I stosuje podobne metody: autor zaostrza swoją tezę o możliwości konfliktu zbrojnego, w którym będą musieli wziąć udział Europejczycy, by wybić nas z zadowolonej bierności. Osiąga cel, można mu więc wybaczyć pewne uproszczenia i poślizgi. Co nie znaczy, że nie należy ich odnotować...

13639

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]