Reklama

Wietrzny pokój

Wietrzny pokój

29.03.2015
Czyta się kilka minut
Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych: Europa dopiero dziś zaczyna sobie uświadamiać, że należy bronić swojej wolności i bezpieczeństwa również poza obszarem Unii.
Amerykańscy żołnierze 2. Pułku Kawalerii w drodze przez Polskę w ramach operacji „Rajd Dragonów”. Białystok, 24 marca 2015 r. Fot. Artur Reszko / PAP
P

PAWEŁ RESZKA: Ostatni, pisany jeszcze w sierpniu felieton Antoniego Słonimskiego dla „Wiadomości Literackich” ma datę 3 września 1939 r. Słonimski pisze o hałaśliwych tangach w Zakopanem, o brydżu z Kornelem Makuszyńskim. Wojna zawsze przychodzi niespodziewanie?
ADAM ROTFELD: Prawie zawsze. Ostatnie dni wakacji w sierpniu 1939 r.: ludzie grają w piłkę, opalają się nad wodą. Cała Polska miała poczucie, że słychać nadciągającą burzę, ale żywiła się nadzieją, że ta burza nas ominie. Niebo jest jasne, grzmoty dochodzą z daleka.

Nasuwa się analogia?
Unikałbym łatwych analogii. Świat dzisiejszy różni się w sposób fundamentalny od tego, który znamy z przeszłości. Przez ostatnie 25 lat, po zakończeniu zimnej wojny, przeważała nadzieja, że konflikty w naszej części świata będą na trwałe wyeliminowane i zapanuje w Europie...

17169

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wprost nie wierzę w to co przeczytałem.. ludzie się nie liczą.. prawa nie mają znaczenia.. koneksje na tyle lat "na ile mi się widzi" .. seria łacińsko-rzymskich sentencji..a na koniec prawo fizyki..

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]