Reklama

Przymus żałoby

Przymus żałoby

03.08.2010
Czyta się kilka minut
Żałoba jest jedną z najbardziej osobistych spraw człowieka. Nikt postronny nie ma prawa ustalać jej przebiegu i czasu trwania. Żałobnik również nie ma prawa zmuszać kogokolwiek do wzięcia w niej udziału. Owszem, jest taka instytucja jak żałoba narodowa. Władze państwa ogłaszają ją wtedy, kiedy umrze przywódca, albo jakieś wielkie nieszczęście spadnie na kraj. Trwa ona krótko i ogranicza się do odwołania publicznych imprez, zwłaszcza rozrywkowych.
D

Dobrze jest zdawać sobie sprawę z czegoś, co Francuzi nazywają l’esprit de contradiction, duchem przekory. Przymus brania udziału w żałobie wywołuje nieraz u ludzi pewną brutalność czy drwinę - której nie okazaliby, gdyby mieli wolność wyboru.

Z żałobą należy obchodzić się bardzo delikatnie. To jest osobny świat, a nie jeszcze jedno narzędzie do uprawiania polityki.

Historia

Teraz coś podobnego, ale zupełnie innego, coś o Historii pisanej dużą literą. Otóż różne partie, grupy, sekty, szkoły filozoficzne, nurty artystyczne zrobiłyby co tylko w ich mocy, żeby swoich założycieli czy niektórych przywódców wepchnąć na siłę do Historii. Prawie zawsze im się to udawało, ale niezupełnie, bo Historia jest nierychliwa, ale sprawiedliwa. Jakaś postać utrzymywała się przez wiele lat, ale potem ktoś odkrywał jakieś...

1884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]