Reklama

Przyjaciele Boga

Przyjaciele Boga

20.08.2018
Czyta się kilka minut
We wspomnienie św. Maksymiliana Kościół czyta fragment Pierwszego Listu św. Jana: „Nie dziwcie się, bracia, jeśli świat was nienawidzi.
M

My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą... Po tym poznaliśmy miłość, że On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci” (1J 3, 13-16). Wiele razy czytałem ten tekst i wydawało mi się, że jest on po prostu wezwaniem do miłości bliźniego. Dopiero teraz dotarło do mnie, że jest tu sformułowane znacznie więcej: wezwanie do miłości w czasie nienawiści.

Jan od tego zaczyna – od uświadomienia adresatom realiów, w których żyją: w świecie nietrudno zderzyć się z nienawiścią: „nie dziwcie się, jeśli was świat nienawidzi!”. Nie chodzi o bagatelizowanie zła ani o otępiałe oswojenie się z nienawiścią. Chodzi raczej o to, że samo „zdziwienie” nie jest adekwatną reakcją. Westchnienia typu: „jak to w ogóle możliwe!”; „to niesłychane!” – mogą być równie szlachetne,...

3277

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]