Przybysze z Półksiężyca

Już 4-6 tys. lat temu w osadach na ziemiach polskich grasowały koty. Przywędrowały z Bliskiego Wschodu za pierwszymi Europejczykami. I myszami.

Reklama

Przybysze z Półksiężyca

Przybysze z Półksiężyca

03.08.2020
Czyta się kilka minut
Już 4-6 tys. lat temu w osadach na ziemiach polskich grasowały koty. Przywędrowały z Bliskiego Wschodu za pierwszymi Europejczykami. I myszami.
Koty nubijskie występują na wolności niemal we wszystkich afrykańskich ekosystemach oraz w części Azji. Zdjęcie z Kgalagadi Transfrontier Park na terenie RPA. TONY CAMACHO / EAST NEWS
W

W kwestii pochodzenia jest tajemniczy wręcz przysłowiowo. Zwłaszcza jak na zwierzę domowe żyjące niemal u co czwartego człowieka – według przeprowadzonego w 22 krajach sondażu GfK z 2016 r. przegania go w popularności tylko pies, kompan co trzeciego respondenta. Wciąż stosunkowo niewiele wiemy o tym, skąd się wziął i jak doszło do jego udomowienia.

– Historia kota ma zupełnie kocią naturę – mówi dr Magdalena Krajcarz, ­archeozoolożka z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Jest pierwszą autorką opublikowanych właśnie w prestiżowym czasopiśmie naukowym „PNAS” badań, które rzucają nieco więcej światła na ślady kocich łapek odciśnięte krok w krok, acz z pewnym dystansem, za historią naszego gatunku.

Tę historię badacze wyczytali z kilku kostek.

Kocia kołyska

Jeszcze do niedawna nauka nie wiedziała nawet, od którego dzikiego gatunku z rodzaju Felis pochodzą...

10588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To samo, co dwa tygodnie temu było w audycji (podkaście, jak kto woli), ale w tej formie, łatwiej akceptowanej przez piśmiennych, ten ciekawy temat może zainteresować więcej osób. Zatem pochwalam i pozwolę sobie powtórzyć zadane wówczas pytanie, czy istnieją jakieś ślady archeologiczne wycofania się rewolucji neolitycznej z ziem dzisiejszej Polski pomiędzy neolitem a czasami rzymskimi? Jest to logiczna konsekwencja nakreślonej tutaj historii udomowienia kota, trudno sobie bowiem wyobrazić inny powód zniknięcia gatunku pomimo zachowania optymalnego dla niego habitatu. https://www.tygodnikpowszechny.pl/comment/41949#comment-41949

Ja też powtórzę moje pytanie: wobec znacznych różnic miedzy kotami żyjącymi w różnych częściach świata mozna twierdzić, że wszystkie mruczki sa mało mobilne?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]