Reklama

Przezroczystość Jezusa

Przezroczystość Jezusa

07.05.2018
Czyta się kilka minut
MEDYTACJE WIELKANOCNE | Wrażliwość na miłość i doświadczenie zmartwychwstania splatają się nierozdzielnie.
Ryszard Otręba, 179. Inni (druk cyfrowy), fragment RYSZARD OTRĘBA
M

Maria Magdalena i Tomasz Bliźniak musieli podjąć wysiłek, by uwolnić się od swoich koncepcji i oczekiwań, które przeszkadzały im rozpoznać Zmartwychwstałego. Dialog u grobu w ogrodzie pokazuje zaś wyraźnie, że najgłębsze pragnienia są ściśle związane z istotową tożsamością człowieka. Dopiero wezwana po imieniu przez Mistrza – „Mario!” – mogła Magdalena uświadomić sobie, kogo – i czego – w istocie szuka. Wiemy już jednak, że na kolejnym etapie duchowego rozwoju musiała „puścić” swe oczekiwania – czyli w gruncie rzeczy zostawić swoją tożsamość.

Problemy Marii i Tomasza wskazują, że dla naszej paschalnej wiary niezwykle ważna jest jeszcze jedna postać z Ewangelii Jana. Postać – w pewnym sensie – bezimienna.

W poranek wielkanocny dwóch uczniów biegnie do grobu (por. J 20, 3-8), zaalarmowanych przez Magdalenę – jednym z nich jest Piotr, ale on przybiega drugi. Wyprzedza go „...

4317

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]