Reklama

Przez czerwone okulary

Przez czerwone okulary

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Wszechświat się rozszerza. Jeżeli galaktyki od siebie uciekają, kiedyś musiały wszystkie być w jednym miejscu. A to przypomina stworzenie świata. Techniczny problem "początkowej osobliwości" nabrał wręcz teologicznych akcentów.
Rys. Andrzej Dudziński
Z

Zwykle rozmówcy patrzy się w oczy; tym razem patrzę w oko kamery. "Wyobraź sobie, że masz przed sobą tłum telewidzów. Wiszą na twoich ustach. Prowadzisz ich w nieznane...". Pierwsze pytanie, ale w montażu pytania będą wycięte. Najpierw mam mówić o tym, czy starożytni Grecy uważali, że Wszechświat jest wieczny, czy miał początek. Dychotomia: wieczny czy początek? Arystoteles uważał, że Wszechświat jest wieczny, ale już z Platonem sprawa nie jest tak jasna. Odwieczny jest chaos, ale dla Platona chaos to stan pośredni pomiędzy bezpostaciową materią a nicością. Bo naprawdę może istnieć tylko coś, co jest uporządkowane, co jest kosmosem, a nie chaosem. To właśnie Demiurg z chaosu wyprowadza Kosmos, pełen harmonii i symetrii Wszechświat.

***

Znajdujemy się w kaplicy Queens’ College. Ze średniowiecznego tryptyku patrzą na nas płaskie postacie...

13726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]