Reklama

Przez braci i dla braci

Przez braci i dla braci

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Reagując na uchwalenie konstytucji marcowej w 1921 r., Józef Piłsudski miał rzucić: „Konstytuta-prostytuta”. Wielu Egipcjan chętnie powtórzyłoby dziś te słowa.
W

Wielu Egipcjan uznałoby słowa Piłsudskiego za adekwatne dla określenia projektu nowej konstytucji Egiptu, ogłoszonego zaledwie przed dwoma tygodniami – i w minioną sobotę poddanego błyskawicznie pod referendum.

Pod słowami Piłsudskiego podpisałaby się zapewne ta część społeczeństwa, która nie zgadza się z rządami prezydenta Muhammada Mursiego – wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego – i uważa, że nowa konstytucja jest im narzucana siłą, zaś proces jej tworzenia dokonywał się z pogwałceniem prawa.

To właśnie oni w ostatnich tygodniach praktycznie nie opuszczali słynnego placu Tahrir w Kairze – krzycząc głośno, że sposób, w jakim islamiści zamierzają zwiększyć kontrolę nad Egiptem, to porażka rewolucji, która dwa lata temu obaliła dyktatora Hosniego Mubaraka. Wielu z tych, którzy w styczniu 2011 r. demonstrowali przeciw Mubarakowi, dziś woła, że jedno...

9146

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]