Reklama

Przewidywalne nawroty choroby

Przewidywalne nawroty choroby

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Spór pomiędzy Porozumieniem Zielonogórskim a NFZ do złudzenia przypomina ten sprzed dwóch lat. Nawet wypowiedzi niektórych ministrów są równie aroganckie. Ludwik Dorn zagroził lekarzom procesami karnymi i wzięciem w kamasze - wypowiedź żałosna i niczego nierozwiązująca.
K

Konflikt pomiędzy lekarzami pierwszego kontaktu i państwowym monopolistą w sferze ubezpieczeń zdrowotnych jest wynikiem obecnego systemu ochrony zdrowia. "Zielonogórscy" reprezentują wolny rynek, a Narodowy Fundusz Zdrowia - centralnie sterowaną gospodarkę. To wykluczające się światy. Gdyby istniały konkurencyjne fundusze ubezpieczeniowe, to albo ktoś zaproponowałby lekarzom wyższe stawki, albo oni musieliby ustąpić, bo próba sięgania po polityczną broń, jaką jest ogólnopolski strajk, byłaby nieskuteczna. A tak Porozumienie może liczyć na to, że dzięki oburzeniu pacjentów wywrze skuteczną presję na rząd, a ten na NFZ i ze strajkiem lub bez dojdzie do jakiegoś kompromisu. PiS chce wykorzystać konflikt politycznie i uzyskać społeczne poparcie dla idei zwiększenia władzy ministra zdrowia, nigdy bowiem nie wyrzekł się pomysłu, że centralnie sterowana służba zdrowia jest...

1541

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]