Reklama

Prześladowani przez kucyki

28.04.2014
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
o

oto towar nad Wisłą prawdziwie deficytowy. Królestwo za roztropność! Kto roztropnym nie był ni razu, ten nigdy nie może być w niebie. Roztropności, ty nad poziomy wylatuj! Roztropność, głupcze!
Próżne to jednak słowa i nieskuteczne zaklęcia, bo tu nikt sobie roztropnością głowy nie zawraca. Jak bowiem pycha matką jest wszystkich grzechów, tak roztropność fundament wszelkich cnót stanowi. Z teologalnymi włącznie. Wiara bez roztropności przepoczwarza się w krzykliwy fundamentalizm. Nadzieja – to matka głupich. A miłość staje się ślepa, zaborcza bądź toksyczna. Zamiast skrzydlatych husarzy, mamy więc w nadwiślańskim kraju całe szwadrony jeźdźców bez głowy. Szabel nam nie zbraknie, szlachta na koń wsiędzie! Ja z synowcem na czele – i...? Jakoś to będzie!
Niedawno spod ręki pobożnego kapłana i kilku świeckich wyszedł poradnik, jak ocalić niewinność naszych milusińskich. Dzieło...

4029

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]