Reklama

„Przepijmy tymczasem atramentem...”

„Przepijmy tymczasem atramentem...”

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Andrzej Bobkowski: LISTY DO JERZEGO TUROWICZA 1947–1960 –

– to była prawdziwa przyjaźń, choć obaj nigdy się nie spotkali. Między Andrzejem Bobkowskim (1913–1961) i starszym od niego o rok redaktorem „Tygodnika Powszechnego” wywiązało się szczególne porozumienie, oparte na wzajemnym szacunku, podziwie i wdzięczności.
Zaświadcza o tej przyjaźni sporych rozmiarów teczka zachowana w Archiwum Jerzego Turowicza. Wypełniają ją maszynopisy – ciasno, bez marginesów i interlinii, dwustronnie zapisane arkusze bibułkowego papieru, zawierające dziennik podróży Bobkowskiego do Gwatemali, publikowany w „TP” w siedmiu odcinkach w latach 1949-50 – oraz listy. Korespondencyjną znajomość rozpoczął w maju 1947 Jerzy Turowicz, który zwrócił uwagę na pierwsze, krajowe i emigracyjne publikacje nieznanego jeszcze wtedy autora. „Pisze Pan – odpowiada Andrzej Bobkowski – że cieszyłby się Pan, gdyby Pan mógł zaliczyć mnie do rzędu stałych...

4278

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]