Reklama

Penelopa z Gwatemali

Penelopa z Gwatemali

15.12.2009
Czyta się kilka minut
Andrzej Bobkowski trzyma maleńką harmonię, a Basia Birtus niesie harcerski plecak z przytroczoną menażką. Właśnie zeszli ze szlaku w Tatrach. To chyba jedyny beztroski czas, jaki przypadł im w udziale.
Barbara Bobkowska, Gwatemala, lata 50. / fot. z archiwum Marii Stawskiej
J

Jest zima 1934, może 1935 r. W krakowskiej kamienicy przy ul. Kochanowskiego przy świątecznym stole zasiadają cztery siostry Birtusówny, dwaj szwagrowie i 16-letni Jasiek. Śpiewają kolędy. Z kuchni pani Jadwiga przynosi drożdżowe ciasto. Nagle za oknem słychać dźwięk harmonii. Dryblasowaty młodzieniec w przykrótkim kożuszku przyszedł po kolędzie. Kilka lat potem Barbara Birtus weźmie ślub z Andrzejem Bobkowskim. Wkrótce wyjadą do Francji, do Polski już nie wrócą.

Gdy w 1982 r. Basia umiera w dalekiej Gwatemali, na krześle w jej pokoju przyjaciele znajdują marynarkę zostawioną przez męża w tym miejscu 21 lat wcześniej. W popielniczce leży jego ostatni papieros. Na podłodze pudło z informacją w języku hiszpańskim: "W przypadku mojej śmierci proszę przesłać manuskrypty mojego męża Andrzeja Bobkowskiego na adres: Jerzy Giedroyc, Instytut Litteraire, Maison...

30240

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]