Reklama

Przejrzystość i zdecydowanie

Przejrzystość i zdecydowanie

05.05.2002
Czyta się kilka minut
Watykańskie „spotkanie na szczycie” niewątpliwie należy do wielkich wydarzeń pontyfikatu Jana Pawła II. 14 przedstawicieli Episkopatu Amerykańskiego (12 kardynałów i 2 biskupów), Papież, szefowie wszystkich rzymskich dykasterii dyskutowali pod przewodnictwem kardynała sekretarza stanu Angelo Sodano na temat pedofilii w Kościele.
P

Publiczna reakcja na skandal z ostatnich tygodni wymaga znacznie większej odwagi, aniżeli „mea culpa” odnoszące się do przewin z dawnych epok – napisał Luigi Accatoli. Całe wydarzenie odbiega od watykańskiej rutyny. Zresztą, jeśli wierzyć wspomnianemu watykaniście, Kuria Rzymska zamierzała potraktować to spotkanie z maksymalną dyskrecją, nie jako „spotkanie na szczycie”, ale jako „sesję roboczą”, „konsultację”, ograniczając się do komunikatu po jego zakończeniu. O ile wiem, nie przewidywano też przemówienia Papieża. Jednak wrzawa trwająca od trzech miesięcy w amerykańskich mediach i reperkusje tamtejszych skandali w opinii światowej przeważyły szalę na rzecz otwarcia.

Przemówienie Ojca Świętego zostało przyjęte jako punkt odniesienia dla programu walki z pedofilią, który Episkopat Stanów Zjednoczonych ma zatwierdzić w czerwcu na konferencji plenarnej w Dallas. W Watykanie...

5994

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]