Reklama

Przegrani

Przegrani

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Historia zaczęła się, gdy znalazłem skarb ukryty w roli. Uradowany, postanowiłem sprzedać wszystko, co miałem, by legalnie nabyć ów kawałek ziemi i stać się posiadaczem ukrytych w niej drogocenności. Gdy jednak wyprzedałem swój majątek, pomyślałem sobie: Skoro mam pięć talentów, puszczę je w obrót, zyskam drugie pięć i wtedy kupię rolę ze skarbem. Zająłem się handlem.
-

---ramka 355783|prawo|1---Po jakimś czasie zyskałem drugie pięć talentów, a interesy szły tak dobrze, że przerywanie ich wydawało się grzechem. “Jeszcze tylko dobiję targu z kupcami z Sydonu, sprowadzę purpurę i dywany z Aszszur, dogadam się z celnikiem Mateuszem i wtedy kupię tę ziemię" - myślałem sobie. Czas leciał, pieniądz rodził pieniądz. W pewnym momencie dowiedziałem się, że ktoś mnie ubiegł i kupił grunt z ukrytym skarbem. Musiał odkryć go po mnie, ale nie popełnił mojego błędu. Mnie zostały rozkręcone interesy na coraz mniej pewnym rynku i żal, że zmarnowałem życiową szansę.

Byłem już wtedy znanym kupcem. Nie znajdowałem jednak satysfakcji w samym pomnażaniu gotówki. Zacząłem kolekcjonować klejnoty. Z początku było to niegroźne hobby. Potem ogarnęła mnie pasja gromadzenia dorodnych pereł. Marzyłem, by stać się posiadaczem Perły Pereł, o której...

2865

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]