Reklama

Przed synodem: mówią watykaniści

Przed synodem: mówią watykaniści

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Orazio Petrosillo, "Il Messaggero": Podobnie jak Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii, tak i synod poświęcony Eucharystii będzie wydarzeniem dwóch Papieży: Jana Pawła II, który pragnął go i ogłosił, oraz Benedykta XVI, który mu będzie przewodniczył i odciska na nim wyraźny ślad teologiczny. Karol Wojtyła był papieżem w większym stopniu “eucharystycznym" niż “maryjnym". Eucharystia stanowiła pulsujące centrum jego życia, jak kaplica była pulsującym centrum jego domów - zarówno w Krakowie, jak i Watykanie. Nie tylko spędzał tam wiele godzin dziennie na Mszy, adoracji i na lekturze brewiarza, ale także pracował tam. Dla tych, którzy potrafią odczytywać znaki Opatrzności, to nie przypadek, że Pan powołał Jana Pawła II do swego Domu dokładnie w połowie Roku Eucharystii. Tak samo nie jest bez znaczenia, że Papież zmarł w przeddzień święta Bożego Miłosierdzia.
N

Na najbliższym synodzie będzie można przeprowadzić liczne debaty i zaproponować sporo inicjatyw, aby na nowo wskrzesić ten “przedziwny Sakrament" jako centrum życia chrześcijańskiego. Wszyscy powinni naśladować ducha adoracji eucharystycznej Karola Wojtyły. Ten duch jest tym, czego naprawdę brak współczesnemu Kościołowi.

To będzie zarazem pierwszy synod Benedykta XVI. Nowy Papież dostarczył już całemu Kościołowi wielu wspaniałych refleksji na temat Eucharystii podczas Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Przedstawił ją jako fuzję nuklearną, która sięga najintymniejszego poziomu bytu. Oto znaczące przejście: słowami wypowiedzianymi nad chlebem i winem w Wieczerniku Jezus antycypuje własną śmierć, akceptuje ją w głębi siebie i przemienia w działanie miłości. Ukrzyżowanie, które z zewnątrz przypomina brutalny gwałt, od wewnątrz staje się aktem Miłości, która...

2824

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]