Reklama

Przeciw narodowej niepamięci

Przeciw narodowej niepamięci

27.03.2005
Czyta się kilka minut
Jako młody człowiek trafiłem w indeksie nazwisk pewnej książki dotyczącej historii na następujące po sobie postacie: Bobińska Celina, Bolesław Chrobry. Absurd tego zestawienia sprawił mi wówczas wielką radość i pozwolił uświadomić, czym bywają wszelkie spisy alfabetyczne, zarówno katalogi bibliotek, jak archiwów.
W

Wrzawa wokół listy katalogowej IPN posłużyła do równie gwałtownych, jak nieuzasadnionych ataków na Instytut Pamięci Narodowej.

Zdarzyło mi się w ostatnim tygodniu, że gdy na pytanie kolejnych znajomych inteligentów spotykanych na Nowym Świecie, a potem w tramwaju, ciekawych, co robię w Warszawie, odpowiedziałem, że jadę do IPN-u, wszyscy wykrzykiwali z uśmiechem: “więc i ty po teczkę". A przecież nie taki oczywiście był cel mojej kolejnej wizyty w Instytucie, który odwiedzam za każdym pobytem w Polsce. Jak zawsze udałem się tam po książki. Tym razem z Towarowej 28 wyniosłem dwadzieścia tytułów. Część z nich po raz pierwszy. Do innych, po ich lekturze, zdołałem zarazić entuzjazmem paryskich czytelników i teraz dokupiłem kolejne egzemplarze. To, że IPN jest postrzegany głównie jako przechowalnia kłopotliwych materiałów, wypada uznać za bardzo ciężkie, nawet...

8367

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]