Reklama

Przeciw Europie, pod rękę z Rosją

Przeciw Europie, pod rękę z Rosją

28.04.2014
Czyta się kilka minut
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego francuska skrajna prawica łapie wiatr w żagle. Jej liderka, Marine Le Pen, chce zdemontować Unię i flirtuje z Putinem.
Marine Le Pen podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi, Paryż, kwiecień 2012 r. Fot. Martin Bureau / AFP/ EAST NEWS
F

Front Narodowy staje się trzecią siłą polityczną we Francji! – alarmuje prasa nad Sekwaną. Po raz pierwszy takie ostrzeżenie padło zupełnie już na poważnie po marcowych wyborach municypalnych: skrajnie prawicowi kandydaci zdobyli wtedy władzę w kilkunastu miastach małej i średniej wielkości. Nigdy dotąd Front Narodowy, istniejący od 1972 r., nie miał tylu burmistrzów.
Front wyprzedza socjalistów
Był to bez wątpienia dobry wynik. Ale mówienie o wielkim sukcesie Frontu na szczeblu lokalnym – jak to przedstawiała Marine Le Pen, przewodnicząca FN – byłoby przesadą. Przynajmniej na razie. Znacznie więcej merostw niż skrajna prawica zdobyła nie tylko centroprawicowa UMP, ale także socjaliści, centryści czy radykalna lewica.
Jednak pani Le Pen spodziewa się, że godzina jej prawdziwego triumfu jest już blisko – i że wybije ona w czasie majowych euro wyborów...

6938

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]