Reklama

Prawo do śmierci

Prawo do śmierci

20.11.2017
Czyta się kilka minut
Można zrezygnować z terapii, jeżeli nie służy ratowaniu życia, a jest tylko jego uporczywym przedłużaniem – napisał papież Franciszek do uczestników europejskiej konferencji Światowego Towarzystwa Medycznego (WMA) w Watykanie.
S

Słowa te nie są – jak w sensacyjnym tonie podały media – otwarciem na eutanazję, ale przypomnieniem i powtórzeniem zasady obecnej od ponad pół wieku w nauczaniu Kościoła.

W 1957 r. Pius XII powiedział, że rezygnacja z podtrzymywania życia w określonych sytuacjach jest moralnie dopuszczalna. Podobną ocenę znajdziemy w watykańskiej „Deklaracji o eutanazji” (1980) oraz Katechizmie Kościoła Katolickiego (1992), gdzie czytamy też, że ostateczna decyzja powinna należeć do pacjenta, o ile jest świadomy, lub do osób uprawnionych, działających dla jego dobra.

Samo podtrzymywanie funkcji biologicznych – mówi Franciszek – nie jest równoznaczne z leczeniem. Technologię trzeba „uzupełniać mądrością”, a celem zabiegów ma być szeroko rozumiane „dobro osoby”, które uwzględnia prawo do godnej śmierci.

Odstąpienie od terapii nie może natomiast oznaczać przerwania relacji z pacjentem i opuszczenia osoby chorej – uważa papież, uznając bliskość z umierającym za kategoryczny imperatyw moralny. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mam nadzieje ze na moje zadawane od lat pytanie otrzymam odpowiedz. Czy mam prawo w sytuacji kiedy mam byc poddana operacji wyrazic wole nie podlaczania mnie do zadnych urzadzen podtrzymujacych zycie jesli nastapi zagrozenie zycia. Czy mam prawo byc gotowa na smierc jezeli taka bedzie wola Pana.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]