Reklama

Prawdziwi Finowie emocji się nie boją

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Przez całe lata świat fińskiej polityki wydawał się nudny i przewidywalny. Gdy pojawił się Timo Soini, początkowo zdawało się, że jest to postać tyleż barwna, co nieszkodliwa. Dziś lider populistycznej partii "Prawdziwi Finowie" aspiruje do fotela premiera.
W

Wielka Trójka", czyli liderzy głównych fińskich partii, stawili się w ostatnim dniu marca w komplecie na telewizyjnym panelu w mieście Tampere - wszyscy aspirujący do fotela premiera po zbliżających się wyborach parlamentarnych. Zasiedli niby jak zawsze: z prawej szefowa Partii Centrum i obecna premier Mari Kiviniemi, z lewej Jutta Urpilainen, przewodnicząca Partii Socjaldemokratycznej. A z jej prawej strony Jyrki Katainen, szef prawicowej Koalicji Narodowej.

Ale tym razem, inaczej niż w poprzednich latach i dekadach, trzeba było dostawić jeszcze czwarte krzesło: pomiędzy Katainenem i Kiviniemi pojawiła się charakterystyczna sylwetka Timo Soiniego - lidera populistycznej, nacjonalistycznej i eurosceptycznej partii "Prawdziwi Finowie".

Jeszcze cztery lata temu jego partia zdobyła niewiele ponad 4 proc. głosów, co dało jej pięć miejsc w liczącym...

11632

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]