Reklama

Prawda z tego i tamtego świata

Prawda z tego i tamtego świata

12.11.2018
Czyta się kilka minut
Kończymy rok kościelny 2018 i jednocześnie zaczynamy 2019.
K

Koniec staje się początkiem nie bez powodu: czas jest Bożym stworzeniem, darem, wyrazem Bożej miłości, ikoną wieczności, wiecznego dziania się, wiecznego życia. Wyraźnie to widać podczas sprawowania sakramentów, zwłaszcza Eucharystii. Ludzka mowa, chleb, wino, woda, oliwa, gesty – mówią, że podobnie jak w liturgii, w całej widzialnej rzeczywistości dzieje się rzeczywistość niewidzialna, pochodząca z tego samego źródła: od Boga.

Widać to doskonale w chwili przeistoczenia. Widzimy, smakujemy i spożywamy chleb i wino, ale wiemy – bo wierzymy – że widzimy, smakujemy i spożywamy Ciało i Krew Boga. Zarówno w szczęściu, jak i w nieszczęściu, ale tam, gdzie zło i grzech przede wszystkim.

Przypomnijmy faryzeusza Szymona, który zaprosił Jezusa w gości. I kiedy podczas posiłku „pewna kobieta, znana w mieście jako grzesznica (...) przyniosła olejek w alabastrowym flakoniku (...) i...

2925

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]