Reklama

Ładowanie...

Prawda i fakty

14.03.2004
Czyta się kilka minut
W związku z artykułem pani redaktor Józefy Hennelowej Pamięć i prawda (TP nr 8/2004), będącym w istocie polemiką z moją wypowiedzią dla Katolickiej Agencji Informacyjnej w rocznicę obrad Okrągłego Stołu, kilka wyjaśnień i sprostowań. Autorka niektóre fakty myli, a niektórych po prostu nie zna, choć wypowiada się z dużą pewnością siebie.
1

1. Nie twierdzę, że Okrągły Stół nie był potrzebny. Wręcz przeciwnie: uważam, że było to ważne wydarzenie we współczesnej historii Polski, choć może nieco przeceniane, na co słusznie zwraca uwagę w swoich publikacjach wybitny historyk Antoni Dudek. Tym samym nie mogę deprecjonować znaczenia tzw. Sejmu kontraktowego. Twierdzę jedynie, że gdyby strona opozycyjna posiadała wiedzę, którą mamy dzisiaj, mogłaby doprowadzić do przemian ustrojowych bez kontraktowego parlamentu, ale wyłonionego od razu w wolnych wyborach. W 10. rocznicę obrad Okrągłego Stołu podczas sesji historycznej byli członkowie Biura Politycznego PZPR mówili nam, że w 1989 r. doskonale wiedzieli, iż system komunistyczny się wyczerpał i nie ma żadnych szans dalszej egzystencji. Tylko myśmy tego wtedy nie wiedzieli.

2. Problem katechezy. Prawdą jest, że premier...

5781

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]