Reklama

Prawa obywatelskie w wysokiej izbie

Prawa obywatelskie w wysokiej izbie

23.11.2020
Czyta się kilka minut
S

Sejm znów nie powołał Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na rzecznika praw obywatelskich. Jedyna kandydatka na to stanowisko po Adamie Bodnarze (jego kadencja upłynęła ponad 100 dni temu), popierana przez ponad 1000 organizacji społecznych prawniczka pracująca dotąd w biurze RPO, nie uzyskała poparcia PiS. Dlaczego? Nie wiadomo. Reprezentujący partię rządzącą poseł Krzysztof Lipiec z trybuny sejmowej powiedział (wystąpienie cytujemy w całości): „Pani Marszałek, Wysoka Izbo. Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała zgłoszoną kandydaturę. Dziękuję bardzo”. W głosowaniu Rudzińską-Bluszcz poparło 204 posłów, 244 było przeciw, 3 się wstrzymało. Wcześniej kandydatka zapewniała, że urząd rzecznika „nie jest i nie może być niczyim przyczółkiem”, a zatrzymanym podczas protestu feministkom musi pomagać tak samo jak pseudokibicom, bezprawnie pozbawionym prawnika na komisariacie. Pat wokół RPO zapewne się przedłuży: powołuje go Sejm za zgodą Senatu, a w Senacie większość ma opozycja. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]