Reklama

Człowiek roku: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Człowiek roku: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

28.12.2020
Czyta się kilka minut
Stała się symbolem statusu obywatela i jego praw w obecnym systemie władzy. Sejm dwukrotnie nie powołał jej na rzecznika praw obywatelskich.
TOMASZ JASTRZĘBOWSKI / REPORTER
F

Formalnie zgłosiły ją kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, w rzeczywistości była reprezentantką organizacji pozarządowych – zyskała poparcie ponad tysiąca z nich. Od pięciu lat pracuje w Biurze RPO, wcześniej jako adwokatka uczestniczyła w licznych rozprawach dotyczących praw człowieka.

Zajmuje się m.in. szkodliwymi treściami w internecie, a przedstawiając się posłom – którzy na jedno z głosowań kazali jej czekać w parlamentarnym korytarzu – porównywała funkcję rzecznika do Czerwonego Krzyża, który korytarzem humanitarnym dociera do najbardziej potrzebujących: „Do dzieci w kryzysie psychicznym. Do przedsiębiorców pozbawionych bezprawnie rekompensaty. Do zatrzymanych podczas protestu feministek, i pseudokibiców, którzy tak samo bezprawnie zostali pozbawieni prawnika na komisariacie. Do matki bez zasiłku opiekuńczego od trzech miesięcy, bo ZUS się nie wyrabia. Do ojca, który w pandemii nie może spotkać swojego dziecka w opiece naprzemiennej” – wyliczała. Nie dało się jej łatwo zapisać do żadnego obozu: w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” wypominała jej, że nie staje konsekwentnie po stronie wszystkich mniejszości, bo nie krytykowała mowy nienawiści niektórych polityków PO albo współtworzyła atmosferę przyzwolenia na chamskie żarty z „moherów”. Dla rządzących były to cechy niewystarczające – pod koniec roku zgłosili swojego kandydata, byłego posła PiS i wiceministra spraw zagranicznych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Sprawiedliwa jestem niesłychanie. O kibicach mam najlepsze zdanie. Kiedy czekam, tryskam zdrowiem. Jak coś powiem, to już powiem. Jak odpowiem, to roztropnie. U Sorosa miałam same dobre stopnie. Każda tęcza chce mnie poprzeć. Oraz tysiąc osób prawnych tak szlachetnych jak powabnych. Mam poglądy wyjątkowe. W Biblii skreślam teksty przemocowe. Jestem najpiękniejszym bluszczem. Jak już przylgnę, to nie puszczę. Może i do trzech razy sztuka. Nie dla bluszczu ta nauka.

Zapamietam to mazwisko. Bedzie mi sie kojarzyc z heheszkami z powaznych spraw. Bardzo powaznych.

Ech gdyby tak Żydzi mieli w swoich zasobach kadrowych panią Zuzannę Rudzińską Bluszcz. Wyobrażam to sobie jak pani Zuzanna rozmawia z królem Moabitów Balaamem: " Słuchaj kochany, przybyliśmy z Egiptu i potrzebujemy nieco przestrzeni do zamieszkania więc zostaw nam te doliny i usuń się w góry albo na pustynię." Takie pełne miłości słowa przekonały by zapewne tego i innych królów zamieszkujących Palestynę w czasach biblijnych. A o ile łatwiej byłoby naszym dobrodusznym teologom, którzy nie musieliby już tłumaczyć Pana Boga z jego wielce nagannych zachowań.

Zycze ludziom, zeby coraz wiecej wsrod nas pojawialo sie takich osob, jak pani Zuzanna. Swiat bedzie lepszy. Nawet dla tych ziejacych kpina i zloscia.

O ile mi wiadomo pani kandydatka na RPO stwierdziła, że wyprowadzenia ze świątyń osób, które zakłócały msze święte były bezprawne. Czy pan też tak uważa. Ciekawe co by powiedziała pani kandydatka gdyby ktoś wyprowadził jakiegoś oszołoma z teatru zwłaszcza podczas spektaklu przygotowanego przez Krystynę Jandę. Przypomnę, że osoby które zakłócały wykład profesora Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim zostały surowo ukarane. https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,areszty-i-grzywny-za-glosne-zaklocenie-wykladu-profesora-baumana-na-uniwersytecie-wroclawskim,wia5-3283-20266.html

Okazuje się, że szanowna kandydatka aż takiego poparcia wśród NGOsów nie ma. Ba, okazuje się, że są organizacje nie mające pojęcia o tym, iż figurują jako popierający! Czy zwiększy żenadę, gdy wspomnę prominentnych polityków ugrupowań zgłaszających ową kandydaturę, a nie znających nazwiska swojej (ponoć) kandydatki?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]