Reklama

Pożegnanie z cyrylicą

Pożegnanie z cyrylicą

w cyklu Strona Świata
24.11.2020
Czyta się kilka minut
Dwa regionalne mocarstwa Azji Środkowej postanowiły przejść na alfabet łaciński. Prezydenci z Taszkentu i Nur-Sułtanu, niezadowoleni z tempa prac nad zmianą, popędzają swoich dworzan i urzędników.
"Zakaz wjazdu do miasta", jeszcze cyrylicą, wydany w trakcie pandemii koronawirusa, Nur-Sułtan (dawniej Astana), marzec 2020 r. / Fot. Timur Batyrshin / Sputnik Russia / East News
P

Prezydent Kazachstanu, panujący od półtora roku Kassym-Żomart Tokajew nie był zadowolony, gdy jego urzędnicy przynieśli mu ostatnio najnowszą wersję zapisanego w alfabecie łacińskim języka kazachskiego. Nie wyglądał na przekonanego, gdy pani Aktoty Rahimkułowa zapewniała, że najświeższy wariant jest całkowicie zgodny z zasadą „jeden dźwięk – jedna litera” i nie ma w nim dwuznaków, czyli zapisu dźwięków więcej niż jedną literą. 

Dobrze, ale nie beznadziejnie

Owszem, aby oddać brzmienie wszystkich 28 dźwięków mowy kazachskiej, do 26-literowego alfabetu łacińskiego trzeba będzie dodać dodatkowe, zaznaczone apostrofem lub innymi znakami pisarskimi. To właśnie – jak upchnąć dźwięki kazachskiego języka w łaciński zapis – pozostaje największą trudnością zadania, jakie przed lingwistami z Ałma Aty postawili politycy z dzisiejszego Nur-Sułtanu, a dawnej Astany,...

15614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]