Pożar jak kraj

Ogień w Muzeum Narodowym w Rio de Janeiro strawił zbiory o trudnej do oszacowania wartości. Ale katastrofa pokazała też, z czym boryka się Brazylia.

Reklama

Pożar jak kraj

Pożar jak kraj

24.09.2018
Czyta się kilka minut
Ogień w Muzeum Narodowym w Rio de Janeiro strawił zbiory o trudnej do oszacowania wartości. Ale katastrofa pokazała też, z czym boryka się Brazylia.
Widok z drona na Muzeum Narodowe w Rio de Janeiro, 3 września 2018 r. MAURO PIMENTEL / AFP / EAST NEWS
T

Te obrazy obiegły cały świat: ściana pałacowego gmachu, a za nią pomarańczowy blask ognia, jasna poświata na tle nocnego nieba. A nazajutrz płaczący albo gniewni ludzie przy taśmie zagradzającej wstęp do zgliszcz. Świat przejął się, poruszył, złościł i solidaryzował z Brazylijczykami.

2 września, krótko po zamknięciu dla zwiedzających, na terenie Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro wybuchł pożar. Strażacy otrzymali wezwanie około 19.30, ale mimo natychmiastowej reakcji niewiele udało się zdziałać. Po półtorej godziny pożar trawił już cały budynek. Komentujący transmisję akcji dziennikarze nie mieli wątpliwości, że szanse na ocalenie choćby cząstki zbiorów są żadne.

I rzeczywiście, miażdżąca większość zasobów tego najważniejszego w Brazylii i jednego z kluczowych na kontynencie muzeów spłonęła doszczętnie. Zbiory szacowało się na 20 mln eksponatów. Ocalałe resztki –...

14259

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]