Reklama

Powinien zostać

03.01.2012
Czyta się kilka minut
Szkoda, że profesor Henryk Markiewicz nie zapoznał się z treścią ekspertyz w sprawie krzyża w Sejmie. Jako prawnik jestem pod wrażeniem solidności tych opracowań.

Poniższy artykuł jest polemiką z artykułem prof. Henryka Markiewicza z tego samego wydania "TP" >>

Prof. Henryk Markiewicz w swoim tekście stawia zarzut niewłaściwego użycia w art. 25 konstytucji pojęcia "bezstronności". Jego zdaniem bardziej odpowiednie byłoby pojęcie "neutralności". Sprawa wbrew pozorom nie ma tylko językowego charakteru. Komisja Nadzwyczajna opracowująca tekst konstytucji świadomie użyła pojęcia "bezstronności" jako wyniku pewnego kompromisu. Z terminem "neutralność" wiąże się dwuznaczność występująca w doktrynie konstytucyjnej: czy chodzi o tzw. neutralność zamkniętą, czyli separację między władzą publiczną a związkami wyznaniowymi, czy też mamy na myśli tzw. neutralność otwartą, polegającą na współpracy i współdziałaniu władzy ze związkami religijnymi?

Żeby uniknąć nieporozumień, zgodzono się na...

10183

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]