Reklama

Potęga posępnego czerepu

Potęga posępnego czerepu

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Ze szczęką czy bez szczęki? Oto jest pytanie.
W

W alembikach czaszek ludzi teatru powstają najróżniejsze pomysły, kipią najdziksze brewerie, lęgną się cmentarnie nieśmiertelne myśli. Exegi monumentum – wrzeszczy (ob)scenicznie niejeden Yorick, kłapiąc sprawnie żuchwą.
Oto w Roku Pańskim 1999 amerykański komik, niejaki Del Close, ordynuje pośmiertne użycie swej czaszki w spektaklach o księciu Danii. Ostatnia wola zostaje spełniona co do joty... To jest niezupełnie, bowiem widzowie z pierwszych rzędów zauważają podczas sceny cmentarnej, że coś jednak jest nie tak, coś niezbyt organicznego czai się przy żuchwie... Zawiaski metalowe! Poczynił się skandal, w wyniku którego rodzina dwudziestowiecznego błazna wyznała, że wobec trudności z konserwacją autentycznej czaszki Dela Close’a podstawiono obiekt ćwiczebny.
Najsłynniejszym dawcą czaszki Yoricka był pianista André Tchaikovsky (sic!). Czaszka Tchaikovsky’ego rozbłyskuje w...

1822

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]