Potęga posępnego czerepu

Ze szczęką czy bez szczęki? Oto jest pytanie.

11.11.2013

Czyta się kilka minut

W alembikach czaszek ludzi teatru powstają najróżniejsze pomysły, kipią najdziksze brewerie, lęgną się cmentarnie nieśmiertelne myśli. Exegi monumentum – wrzeszczy (ob)scenicznie niejeden Yorick, kłapiąc sprawnie żuchwą.

Oto w Roku Pańskim 1999 amerykański komik, niejaki Del Close, ordynuje pośmiertne użycie swej czaszki w spektaklach o księciu Danii. Ostatnia wola zostaje spełniona co do joty... To jest niezupełnie, bowiem widzowie z pierwszych rzędów zauważają podczas sceny cmentarnej, że coś jednak jest nie tak, coś niezbyt organicznego czai się przy żuchwie... Zawiaski metalowe! Poczynił się skandal, w wyniku którego rodzina dwudziestowiecznego błazna wyznała, że wobec trudności z konserwacją autentycznej czaszki Dela Close’a podstawiono obiekt ćwiczebny.

Najsłynniejszym dawcą czaszki Yoricka był pianista André Tchaikovsky (sic!). Czaszka Tchaikovsky’ego rozbłyskuje w światłach rampy dopiero po dwóch dekadach, w „Hamlecie” 2008. Lokalne media natychmiast wietrzą sensacyjny trop (czasem tak się zdarza również w większych ośrodkach kulturalnych) i podnoszą larum. Rwetes wniebogłośny apod tytułem „ludzkie szczątki na scenie, czyli koniec świata, jaki znamy” skutkuje wycofaniem czaszki szczodrego pianisty. Dyrekcja szczodrze dotowanej z publicznych pieniędzy placówki kultury ugina się przed czwartą władzą i wprowadza na scenę plastykową kopię, która wygląda dokładnie tak samo... Identycznie wręcz... No, głowę by można dać, że to ta sama czaszka – i tak właśnie było. Yorick pozostał autentyczny, na prośbę aktorów, którym po prostu lepiej się grało.

I coś w tym jest, skoro kilka lat temu nawet sam Jude Law nalegał na sceniczne obcowanie z czaszką autentyczną, najlepiej kilkusetletnią.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Reżyser teatralny, dramaturg, felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Laureat kilkunastu nagród za twórczość teatralną.

Artykuł pochodzi z numeru TP 46/2013