Reklama

Postanowienie poprawy

Postanowienie poprawy

27.04.2010
Czyta się kilka minut
Uwaga wstępna. Dziennikarz w periodyku ma dziś tylko dwa wyjścia: albo pisać na tematy ponadczasowe, albo opatrywać tekst datą, aby nie wprawiać późniejszego czytelnika w zamieszanie. Więc datuję: jest niedziela, 25 kwietnia. Stan całkowitego zawieszenia w przestrzeni publicznej, w której perspektywę wyborów prezydenta RP uznano powszechnie za rozstrzygającą dla nas wszystkich. W tym stanie rzeczy nie tylko media, ale najzwyklejsi obywatele też godzą się na to, że na chwilę obecną pytaniem numer jeden pozostaje to o jakość kampanii wyborczej.
A

A to dlatego, że dni żałoby wyartykułowały nadzieję, iż nasze życie polityczne, a co za tym idzie: i społeczne, ulegnie procesowi ozdrowieńczemu, "wyzbędzie się nienawiści", jak to chętnie formułowano. I kampania wyborcza będzie tu pierwszym sprawdzianem. Coś już wiemy. Wiemy bowiem o wielu deklaracjach polityków, którzy wszyscy zgodnie tak właśnie nas zapewniają, ujmując to w słowa bardzo przypominające "postanowienie poprawy" podczas przygotowania do spowiedzi. Wszyscy też nas zapewniają, że kiedy kampania już ruszy, nie będzie inaczej. Mamy jednak także już wypowiedzi, co do których zasadne staje się pytanie: czy na pewno kampania dopiero ruszy, czy też ruszyła już na tyle, że nawet można spokojnie oceniać jej specyfikę i konfrontować ją z zapewnieniami polityków.

Piszę tylko we własnym imieniu, co teraz uważam za konieczne raz jeszcze podkreślić. I...

1999

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]