Reklama

Portret zewnętrzny, portret wewnętrzny

Portret zewnętrzny, portret wewnętrzny

28.05.2012
Czyta się kilka minut
Anna Bikont, Joanna Szczęsna: PAMIĄTKOWE RUPIECIE. BIOGRAFIA WISŁAWY SZYMBORSKIEJ
G

Gdyby ułożyć listę laureatów literackiego Nobla najmniej chętnie występujących publicznie, Wisława Szymborska zajęłaby na niej poczesne miejsce. Wywiadów także udzielała rzadko i po 1996 roku to się nie zmieniło. Z autorkami książki o sobie zgodziła się rozmawiać, a nawet się z nimi zaprzyjaźniła – nie była jednak nigdy łatwą rozmówczynią.

„Pomiń milczeniem psy, koty i ptaki, / pamiątkowe rupiecie, przyjaciół i sny” – fraza z wiersza „Pisanie życiorysu” dała tytuł książce, pisanej zaraz po Noblu i wydanej w 1997 roku. Inaczej się ją czytało wtedy, gdy wszyscy chcieli po prostu dowiedzieć się czegoś więcej o biografii poetki, tak niechętnie opowiadającej o sobie i tak konsekwentnie strzegącej swojej prywatności, inaczej jest dziś, gdy ta biografia została zamknięta, a na życie i dzieło Szymborskiej zaczynamy patrzeć z dystansu – jakkolwiek trudno się z tym...

4257

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]