Reklama

Portret podwójny

Portret podwójny

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Janet Malcolm: DWA ŻYCIA. GERTRUDA I ALICJA - "Tylko trzy razy w życiu zetknęłam się z geniuszem i trzy razy zadzwonił we mnie dzwonek ostrzegawczy, i to bez pomyłki... Trzy geniusze, o których chciałabym opowiedzieć, to Gertruda Stein, Pablo Picasso i Alfred Whitehead".
T

Tak o Gertrudzie Stein napisała... ona sama w "Autobiografii Alicji B. Toklas". Czy rzeczywiście była geniuszem? I jaką rolę w jej życiu odegrała wieloletnia partnerka, którą Gertruda uczyniła fikcyjną autorką najsłynniejszej i najłatwiejszej w lekturze swojej książki?

Jedna z najbardziej wpływowych i najbardziej ekscentrycznych postaci epoki modernizmu, pisarka i kolekcjonerka, urodziła się w 1874 r. w pensylwańskim miasteczku Allegheny. Studiowała filozofię i psychologię oraz medycynę. W 1902 r. wyjechała z bratem do Paryża, kilka lat później poznała Alicję B. Toklas, urodzoną w 1877 r. w Kalifornii w rodzinie imigrantów żydowskich - podobnie jak Stein. W 1910 r. Alicja przeniosła się do Gertrudy na rue de Fleurus, a ich salon stał się wkrótce jednym z centrów artystycznego Paryża. Obie wojny spędziły we Francji. W 1946 r. Gertruda zmarła; Alicja przeżyła...

4311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]