Reklama

Portret komunisty z czasów młodości

Portret komunisty z czasów młodości

19.10.2015
Czyta się kilka minut
Debiutancka powieść Marka Hłaski doczekała się wydania po 60 latach.
D

Dwudziestoletni podówczas autor opisał przedwojenny warszawski Marymont – dzielnicę złodziei, prostytutek i lumpen-proletariatu, którą jednak zamieszkują również ludzie o złotych sercach, pełni wiary w przyszłość. Jednym z nich jest nastoletni Rysiek Lewandowski, syn furmana, nieodrodne dziecko swojego osiedla. Podobnie jak u rówieśników, dojrzewa w nim niezgoda na życie w nędzy i upokorzeniu, a swoją szansę widzi w komunizmie. Jak można się domyślić, pierwsza powieść Hłaski nie jest dziełem wybitnym. Młodzieńczy idealizm często osuwa się w naiwność, a styl autora dopiero się rodzi (czasem w dużych bólach). Nie sposób jednak odmówić „Wilkowi” niezwykłej wrażliwości; to ona z czasem stworzyła Hłaskę, którego dobrze znamy. Dzięki juweniliom możemy lepiej śledzić ten proces. Bo gdyby nie kontekst, to dostalibyśmy wyłącznie dużą dawkę młodzieńczych wzruszeń. ©

Marek Hłasko „Wilk”, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]