Reklama

Portret Damy

Portret Damy

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Hanna Kirchner: NAŁKOWSKA ALBO ŻYCIE PISANE
W

Wstyd trochę pisać o tej książce w kilka miesięcy po jej wydaniu. Błędy trzeba jednak naprawiać. Mamy bowiem do czynienia z dziełem wybitnym, szczegółowym, a zarazem ogarniającym całość biografii i dzieła niedocenianej dziś pisarki. Z pełnokrwistym portretem, powstałym dzięki szczególnej symbiozie łączącej portretującą z portretowaną. Takie dzieło mogła stworzyć tylko Hanna Kirchner.

To ona właśnie podjęła przed laty pracę nad udostępnieniem dziennika Nałkowskiej. Pierwsze jego zeszyty uległy zniszczeniu podczas zamachu majowego, ale to, co przetrwało, ma i tak niezwykłe rozmiary. Na początku czytelnik poznaje niespotykanie inteligentną i dojrzałą piętnastolatkę. Na końcu słyszymy głos siedemdziesięcioletniej, zmęczonej i ciężko chorej kobiety, która wciąż boryka się z akceptacją powojennej rzeczywistości.

Już sama lektura „Dzienników” jest frapująca, a...

4356

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]